Önceki Yazı
Sonraki Yazı
İlham Veren Yazılar

OTC SATIŞINDA 5 ALTIN KURAL

Farmacv'nin ilham veren yazılarında bu kez OTC satışında sergileme kurallarına değineceğiz. Her geçen gün sektörde aranan yetkinlikler arasında değeri artan OTC ürünleri satma kabiliyetini şimdi de raflarımızda değerlendireceğiz.

Global perakendecilik metricleri arasına "PERFECT STORE" adıyla giren bu ölçütler zaman zaman karşımıza 4P adıyla da çıkıyor. Gelin biz bunları en anlaşılır ve sade haliyle değerlendirelim. 

 

1. Doğru ürünü doğru zamanda doğru fiyatla satmak; bu çok klasik önermeyi defalarca duyduğunuzdan eminiz peki nedir bu doğrular. Aslında bu 3 doğruyu bir araya getirmek için takip edilmesi gereken bir diğer üçlü ise PLANLA-UYGULA-ÖLÇ adımlarıdır. Örnek olarak ; Yaz ayları gelmeden güneş koruyucuları kategorisi için ürünleri seçmek , kampanyaları belirlemek ( İndirim promosyon ) ve satış rakamlarını aylık trendlerde ve geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslamak , zincir mağazalardaki ürün fiyatlarını kontrol etmek ( rekabet edemeyeceğiniz fiyatlar var ise hemen gramaj ya da segmentte farklılaşmak ) gibi başlıklarda kendinize aksiyonlar çıkarttığınızda planladığınız -uyguladığınız ve ölçtüğünüz ürün -zaman-fiyat üçlülerine gönül rahatlığıyla bir tik atabilirsiniz.

2.Tüm ürünlerde fiyat etiketi olduğundan emin ol; tüketiciye güven vermek , tüketicinin kendisini profesyonel bir işletmede hissetmesine sağlamak , " bu ürünün fiyatı nedir" sorusunu sürekli olarak almamak için güncel fiyat etiketlerini varsa kampanya ve indirim ibarelerini raflardan eksik etmeyin.

3.Yatay sergileme yerine blok dizilimlere yer ver; Tüketiciye dar alanda maximum ürünü gösterebilmek adına örnekte gördüğünüz vertical merchandising modelini kullanın ve onlara en iyi deneyimi yaşatın.


4.Call To Action -Tüketiciyi satın almayaya çağıran cümleler kullanın; burada kastedilen 2.%50 indirimli, şok indirim gibi kampanya ifadeleri değildir. ürünün satış hikayesini en basit haliyle yansıtan tüketicide ihtyacı tetikleyen şu cümleleri kullanın. Ramazadan Enerjiniz Bitmesin.... / Pişiği beklemeyin, Önleyin.... Güne daha iyi uyanın.../  Ter koksununa önlem alın..

5.Belirli periyotlarda ek teşhirler yapın ;. O ayın promosyonu en çekici ,indirimi en yüksek ürününü raftaki bulunurluğuna ek olarak ek teşhirlerle destekleyin ( doğru ürün doğru zaman doğru fiyat üçlüsünü unutmadan ) Yaptığınız ek teşhirleri mutlaka ölçümleyin hangi lokasyonda daha çok satış geldi hangi ek teşhir işe yaradı/ yaramadı şeklinde datanızı biriktirin ve yorumlayın.

Son olarak ama önemli olan bir not da 5 adımı asla terketmeden disiplinle takip edin , günden güne gelişimi fark edeceksiniz.

Bol satışlar..Önceki Yazı
Sonraki Yazı